вторник, 13 ноември 2012 г.

Как да напишем нашата автобиография?

  


                                        III част
Практически съвети за писане на автобиография. Характеристики на професионално ниво: Ключови думи, които можете да използвате: наблюдавам, координирам, изпълнявам, организиран, планирам, предложения, разработени, да създавам, за повишаване и др.

Характеристики на личността: внимателен, дисциплиниран, надежден, честен, упорит, обективен, оптимистичен, практичен, предприемчив, внимателен, целенасочен, тактичен, енергичен и др.
В заключение е важно да се обърне внимание на следните подробности:
Попитайте някой, който владее езика на писмено обобщение, да го проверите.
- В описанието на тази работа, използвайте глаголи в сегашно време, съответно в описанието на предишните места на работа, употребявайте глаголи в минало време;
- Избягвайте дългите изречения и неразбираеми думи;
- Ясно да се определят необходимите заглавия;
- Изберете стил, който е лесен за четене;
- Използвайте бяла хартия с добро качество;
- Вашата автобиография трябва да се побере на максимум 2 страници;
- Бъдете сигурни, че ще сте в състояние да потвърдите цялата информация, която сте включили в него.

Често срещани грешки при писане на автобиография.
Избягвайте следните грешки при писането на автобиография;
- Твърде кратко резюме - не е ясно дали авторът има какво да каже за себе си, той е безличен;
- Демонстрация на честата промяна на работа, без да дава обективни причини;
- Липсата на насоки в професионално развитие;
- Твърде подробно резюме, съдържащо много ненужна информация и лирични отклонения или прояви на неподходящ хумор.

Правилно написаната автобиография е средство за търсене на достойни условия на труд. Непрекъснато развивайте собствените си умения, за да може да направите едно перфектно резюме, което ще представи на бъдещият работодател богатството на Вашата личност.

Как да напишем нашата автобиография?



                        II част
Практически съвети за писане на автобиография:  
                             
Заглавие на документа:
Всъщност това е само думата "Автобиография". Отскоро, документът се нарича Corriculum Vitae (CV, на латински означава "живот"), какъвто е случая при писане на резюмета на други езици.

Цел:
Кратко описание за каква длъжност кандидатствате. Препоръчително е да се изброят всички позиции, които бихте искали да заемете. Съществуващата схема на мениджърите по човешки ресурси и подбор на персонал често е много гъвкава. Вие бихте могли да бъдете поканени за следващата позиция, записана във вашето CV, която да е сходна с първоначалната.

Образование:
1.  Начално училище, година на завършване.
2.  Допълнителни курсове.
3.  Гимназията - изисква се, ако сте завършили езикова такава и длъжността, за която кандидатствате е свързана с някакъв вид филология.
4.  Следващо образувание - средно, висше.
5.  След дипломна квалификация.
6.  Курсове

Трудов стаж (практика) в обратен хронологичен ред.
Трябва да посочите:
1.  Начална и крайна дата на работа (практика)
2.  Името на организацията (не е нужно да се уточнява адрес, а само името на града в който се намират).
3.  Заглавието (може да има няколко, ако развива успешно кариерата си).
4.  Позиция и списък на задълженията - възможно най-пълно, тъй като това често е решаващо.
Ако човек е с голям трудов стаж следва да опише само последните 3-5 работни места и срок не по-дълъг от 10 години, за един млад специалист е важно да се определи възможно най-много, но задължително трябва да се опишат позициите, където има практически опит.

Допълнителни умения:
1. Свидетелства за управление на моторни превозни средсвта;
2. Опит с PC. Нивото на компютърните умения (трябва да се уточни, в кои операционни системи и програми имате опит и какъв);
3. Членство в професионални огранизации и др.

Допълнителна информация:
Тук се записват вашите хобита. На Запад, тази точка е включена задължително, защото е важно социалното положение на хората: клубове, общества, награди и др.

Препоръки:
Те могат да са полезни. Може да помолите за такива Вашият предишен ръководител или преподавател, но не е желателно да правите препоръка сами на себе си.

Резюмета на други езици:
Основният език на резюмето Ви, трябва да бъде български, ако кандидатствате в българска компания. Резюме на английски език (или друг език) се прави само в случай, че кандидатствате за работа в чуждестранна компания. Правилата за писане на CV на друг език са същите. Най - добрият вариант е да напишете резюме на два езика.
                              
          

                                            

Как да напишем нашата автобиография?

                                  I част

Практически съвети за писане на автобиография. Автобиографията е най–добрият инструмент, за да бъдете поканени на  интервю. Чрез нея работодателят преценява, кой кандидат е идеален за позицията. Чрез Вашата автобиография, Вие продавате своите умения и образование. Тя е мощно средно за реклама на пазара на труда.
За да е ефективна Вашата автобиография, трябва да представите добро резюме и да следвате принципа на избирателност. Информацията трябва да е обобщена и да съдържа аспекти от вашия опит, които са свързани с позицията, за която кандидатствате.

В следващите редове ще дам някой съвети за добре написана автобиография:

1. Обема не трябва да надвишава една, максимум две страници формат А4. Желателно е  основната информация  да е на първа страница. Ако обемът не позволява това, тогава помислете за това каква информация ще е от значение за дадената позиция. В случай, че  резюмето е повече от една страница в края на страницата, трябва да се укаже, че има продължение. На всички страници с изключение на първия отпечатан лист трябва да има телефонен номер и име.

2. Ако обемът на автобиографията е една непълна страница, информацията трябва да се постави така, че страницата да е изцяло заета от текст.

3.  За предпочитане е шрифтът да е  Times New Roman или Arial. Размера на шрифта трябва да е  12. Много нечетливия шрифт може да Ви изиграе лоша шега.

4.  Всеки раздел трябва да бъде отделен от предишния.

5.  Не забравяйте да проверите правописа (F7 бутон в редактора, Word).

6.  Резюмето трябва да бъде написано на прост език.

7.  Препоръчваме следното оформление за страница: горното поле – да е  с височина поне 2 см, отдолу - също поне 2 см, странични полета - поне 2,5 см.

8. Снимка - тя не трябва да надвишава размера на паспорт (от 3.5 до 4 см).

В никакъв случай не качвайте друг вид снимки /вие сте на плажа по бански или на планина със семейството си/. С такива снимки ще си завоювате единствено презрението на работодателя и вашата автобиография ще се озове директно в кошчето.

9. И на последно място, желателно е  хартията да  е бяла, с добро качество.

                                                


Автобиография


Автобиографията/CV/ е документ, с който работодателят може да се увери, че вие отговаряте на изискванията за длъжността. В нея трябва да опишете своите предимства, знания, завършено образование, допълнителни квалификации, езици и т.н. Колкото по – систематизирана и ясна е информацията, която представяте, толкова по – голям е шанса да ви поканят на интервю. Автобиографията трябва да е добре оформена и реалистична. Вие трябва да се представите едновременно като човек с оригинални идеи и добър професионалист. Многословието води до лош резултат.

 Най – добро впечатление ще направите, ако успеете да убедите работодателят, че автобиографията е написана точно за тази длъжност и за тази компания, които са единствени и уникални. Бъдещият ви шеф ще бъде заинтригуван само от интересите, които отговарят на предлаганата  длъжност.  Може да включите и препоръка от ваш бивш работодател или преподавател, но ще я напишете, само ако работодателят изисква такава.


 Автобиографията трябва да говори сама за себе си. Тя ще ви отвори вратите и сърцата на потенциалният работодател. За всяка нова длъжност, за която кандидатствате трябва да напишете нова и неповторима автобиография. Наистина ще положите повече усилия, но и шансовете са – добри. Не е нужно да мислите, че колкото повече автобиографии изпратите, толкова по – голям е шансът ви, напротив.

 Използвайте думи, които ще впечатлят работодателя. Биха ви били от полза слова като организирам, усъвършенствам, оптимизирам, подобрявам, разширявам, изграждам.


Попълване на автобиография по европейски стандарт


За да е прегледна вашата автобиография, трябва да са попълнени всички  полета.
Важно:
- Текста в лявата колона не се променя;
- Подредбата и шрифта на формуляра не се променя.
В долният край на всяка страница трябва да фигурира вашето име.

Лична информация:
Трябва да попълните име, пълен адрес, телефонен номер/а/,  e-mail, националност, дата на раждане.

Предпочитана длъжност:
Сфера на работа
Посочете длъжността, която предпочитате или сфера на работа, напр. Специалист ТРЗ

Трудов стаж:
Напишете на отделен ред всяка ваша длъжност, отнасяща се до позицията, за която кандидатствате, като започвате с последната.

Забележка:
Ако кандидатствате за работа за пръв път,  опишете  вашият професионален опит по време на стажа, осигурен от обучението ви.

Заемана длъжност:
Посочете името  на исканата от вас длъжност.

Основни дейности и отговорности:
Напишете  Вашите основни дейности и отговорности, свързани с последната Ви длъжност.

Вид на дейността или сферата на работа:
Пояснете каква е дейността Вашия работодател.

Образование и обучение:
Какво е Вашето последно образование. Наблегнете върху курсове и специализации, които са от значение за позицията, за която кандидатствате.
Опишете всички квалификации и курсове, които сте завършили.

Лични умения и компетенции:
Тук има няколко раздела. Този раздел е посветен на уменията и компетенциите, придобити както по време на работа, така и в свободното ви време, за които не притежавате диплома.

Общообразователни:
Трябва да посочите вашия майчин език, както и езици, които владеете и нивото на ползване – писмено, говоримо.

Социални умения и компетенции:
Тук трябва да опишете какви са вашите социални умения, като възможности за работа в екип, комуникативност, отзивчивост, адаптивност и т.н.

Организационни умения и компетенции:
Тук трябва да опишете как се справяте с администрация на хора, координация,  проекти в професионалната среда или на доброволни начала.


понеделник, 12 ноември 2012 г.

Необходими документи за постъпване на работа


  При сключване на трудовия договор, служителя трябва да представи няколко задължителни документа, съгласно изискванията на " НАРЕДБА № 4 ЗА ДОКУМЕНТИТЕ, КОИТО СА НЕОБХОДИМИ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР", за да може работодателят да оформи неговото лично досие.




      Това са:
  1. Копие от лична карта и оригинал за потвърждаване на истинността. Оригиналната ЛК се връща на собственика. На копието, служителят трябва собственоръчно да напише "Вярно с оригинала" и да сложи своя подпис.
  2. Диплома за придобито образувание. Може да бъде свидетелство за допълнителна квалификация, специализация и др.
  3. Медицинско свидетелство. Издава се от ДКЦ по местоживеене. Представя се оригинал.
  4. Свидетелство за съдимост. За да постъпите на работа, трябва да представите удостоверение от Районния съд, че имате чисто съдебно минало. Попълва се бланка, като допълнително се представят акт за раждане, удостоверение от граждански брак /ако има такъв/, лична карта. Документа ще е готов веднага, ако сте от София и до няколко дни, ако сте от провинцията. Важи за срок от шест месеца.
  5. Разрешение от инспекцията по труда. Ако възрастта на работника /служителя/ е между 16 и 18 години, задължително се изисква документ, подписан от родител, че детето може да работи.
  6. Трудова книжка. Това е документа, удостоверяващ трудовия стаж. Ако служителят няма такава, трябва да попълни декларация, че не притежава. Работодателят е длъжен да издаде в седем дневен срок. Работникът трябва да съхранява трудовата книжка у себе си. За нуждите на работодателя, може да се направи копие.
  7. Автобиография. С нея работодателя придобива своето първо впечатление. Когато тя е написана грамотно и има обстойна информация, шансовете за първо интервю са големи.
  8. Мотивационно писмо. Вашата мотивация е много важна за работодателя. Ако покажете, че сте добър специалист, инициативен и работлив, ще имате големи възможности за осъществяване на мечтите ви.
  9. Молба за постъпване

четвъртък, 8 ноември 2012 г.

Постъпване на работа



 Всеки човек има нужда от работа, не само заради парите, но и заради социалните контакти. Никой не трябва да се чувства изолиран, по една или друга причина. За всеки трябва да има място под слънцето, било то с постоянна или временна заетост. Хора, току що излезли от училищната скамейка или университета, инвалиди или социално слаби ... всички те трябва да работят, за да докажат себе си и да поддържат едно сравнително нормално ниво на жизнен стандарт. Друг въпрос е дали това, което работим ни харесва. Каквато и да е причината, за да се трудим, ние трябва да сме запознати със своите права и задължения при постъпване на работа.  В следващите редове, ще дам информация за какво трябва да се внимава при постъпване на работа.  
     1. Сключване на трудовия договор. Трябва да представите на работодателя документ за самоличност, диплома за завършено образование, трудов стаж, за да може да се изготви бланката. В тридневен срок, той трябва да регистрира договора в НАП, като за целта е нужно да се подаде уведомление по чл.62 от Кодекса на труда.
     2. Дата на постъпване. Според Кодекса на труда, срокът за постъпване може да е едноседмичен, освен ако в трудовия договор не е уговорено друго. На практика няма проблем да започнете и след два месеца от датата на сключване, стига да е указан краен срок на постъпване.
     3. Преди постъпване на работа, работодателят е длъжен да даде на работника екземпляр от трудовия договор, длъжностна характеристика и копие от завереното в НАП уведомление.
     Внимание! Вие нямате право да започнете работа, ако работодателят не ви е дал договор и уведомление!     
     4.  Работникът трябва да постъпи на работа в срока определен в договора. Ако не се яви, трудовото правоотношение се счита за нищожно и не възникнало, освен ако служителят не представи неоспорими доказателства, че поради независещи от него причини не може да дойде в срока.    
     5.  Ако служителят няма трудова книжка и постъпва за първи път на работа, работодателят е длъжен в петдневен срок да издаде такава. Работникът тряба сам да съхранява трудовата си книжка и да я представи на работодателя при поискване.

вторник, 6 ноември 2012 г.

Примерно мотивационно писмо


Много хора не отделят достатъчно време за техните мотивационни писма. Тези обикновенни на пръв поглед документи, ще определят дали потенциалният работодател ще прочетете автобиографията и писмото и дали ще бъдете поканени на интервю за работа.

  Дори безупречно CV може да се свърши в кошчето за боклук, ако е свързано с лошо написано мотивационно писмо. Всеки мениджър може да ви разкаже за лошите примери отхвърлени, поради незначителни правописни или граматически грешки на ключови места.

  Всяко мотивационно писмо, което пишете, трябва да бъда персонализирано и специфично за позицията, за която кандидатствате. То трябва да е свързано с вашите умения и опит. По този начин имате възможност да направите добро впечатление и да бъдете поканени на интервю.

  Може да използвате готов шаблон, за да създадете свое собствено мотивационно писмо и да увеличите шансовете си за получаване на интервю за работа. Той ще помогне да постигнете успех в кариерата си.




                                                                                                         Вашето име
                                                                                                         Вашият адрес
                                                                                                         Пощенски код
                                                                                                         Тел:
                                                                                                         E-mail:
                                                                                                         Дата  Месец Година

                                                                                                         Име на компанията
Заглавие /МОТИВАЦИОННО ПИСМО/

                                                 
Уважаеми [име на контакт] !
Тук трябва да стои името на работодателя.  Желателно е да се обърнете към управителя или мениджъра ЧР по фамилия. Ако не го знаете, направете проучване преди да започнете да пишете.

  В първия параграф трябва да се обясни накратко кой сте и защо пишете това писмо. Дайте име на позицията, за която кандидатствате и къде сте видели обявената длъжност. Въпреки, че е добре да се започне този параграф с "Аз", не се опитвайте да започнете всеки абзац по същия начин.

  Никога не забравяйте да споменете длъжността, за която кандидатствате. Ако в дружеството се рекламират повече от една позиция, а вие не сте  посочили от коя сте заинтересовани, отсрещната страна няма да разгледа вашата кандидатура – особено, ако се получават много приложения.
  Обяснете защо си мислите, че сте квалифицирани за тази позиция, подчертавайки как вашият предишен опит и умения ви правят идеален за длъжността. Споменете най-важните си квалификации и какво мислите, че ще донесе това на компанията.
 
След това  обяснете защо бихте искали да работите за тази компания. Приложете вашето проучване за фирмата. По този начин ще направите добро впечатление на бъдещият си работодател. Ръководителите на всяка компания ще се почувстват поласкани, че вие се интересувате от тях. Ако сте учтив и ентусиазиран ще създадете цялостно добро впечатление в потенциалният си шеф.

Завършете мотивационното писмо с „Искрено ваш ......”

И накрая сложете подписа си. Ако подавате документа по електронен път, може да го сканирате и го вмъкнете в мотивационното писмо.


Как да напишем мотивационно писмо, което работодателят наистина да прочете?


  Когато кандидатствате за нова работа, често трябва да напишете мотивационно писмо, което да  придружава вашата автобиография и да служи като въведение към това кой сте. Това писмо трябва да бъде кратко, но уникално. Вашето мотивационно писмо не трябва да е попълнено като шаблон. Работодателят ще му хвърли един бегъл поглед и веднага ще се озове в кошчето.

 Вашата аудитория е бъдещият ви работодател, всяко писмо трябва да е насочено към конкретен мениджър. Покажете му колко много харесвате компанията. Създайте усещането, че вие сте роден за тази длъжност и тя е вашия живот. Без нея ще бъдете самотен и ограбен. Преди да кандидатствате трябва да направите проучване каква е фирмата, с какво се занимава, и не на последно място, длъжността, за която се кандидатирате. Потенциалния ви работодател ще бъде очарован от вашите знания и интереса ви към работата на компанията. По този начин може да си гарантирате голяма преднина пред другите кандидати.

  Трябва да представите себе си в най – добрата светлина. Никога не се опитвайте да си приписвате качества, които не притежавате. Вие сте уникален и единствен. Покажете вашите добри страни. Бъдете естествен, покажете вашата същност. Нека мотивационното писмо бъде адресирано към едно човешко същество, а не към списък от работодатели. Освен мотивацията, наблегнете и на психологическия аспект. Разчувствайте отсрещната страна, която ще прочете вашето творение.

Интервю в група


  Работодателят може да организира едно истинско изпитание за кандидатите като ги покани на среща, не е лице в лице, а в група. Тази форма на интервюто плаши повечето от кандидатите. Те не са сигурни дали оценката ще е адекватна и дали ще се представят добре в общата суматоха. Въпреки това експертите казват, че груповото интервю по същество не се различава много от традиционните – на кандидатите се задават едни и същи въпроси. 
Голяма част от кандидатите възприемат интервюто като стресиращо. Какво можем да кажем за този разговор? След като научи за предстоящия процес, кандидатът може да се откаже от претенциите за свободна позиция. Независимо от този факт много млади хора (особено завършилите колеж) са наясно какво е интервю на групата. След като сте преминали през семинари, защита на дипломна работа, комуникация с изпитната комисия, а дори и най-прост урок в училище - това е същото интервю в група, по време на която студентът трябва да демонстрира своите знания срещу състуденти, съученици и др.
  Груповите интервюта са два вида: при първият представител на работодателя комуникира с група от потенциални служители, във втория случай, няколко служители на компанията ще се срещнат с конкурент (т.нар. Панелно интервю).
Първи вариант:
  Да предположим, че сте член на цяла група от кандидати. Трудно е да насочите вниманието към себе си, нали? При тези условия е почти невъзможно да се обърне към индивидуална оценка на всеки кандидат. 
  Хората, поканени в групата може да бъдат помолени първоначално да попълнят формуляр, в който да покажат уменията си. При груповите интервюта кандидатите обикновено са разделени в няколко отбора и като им се предлага да изпълняват определени задачи. Сама по себе си, работата е проста - тя е вид обучение, по време на което представител на дружеството може да добие представа колко са  общителни и активни потенциалните работници. Дали те се борят за място под слънцето или са пасивни. Могат ли да работят в екип и как им се отразяват необичайните условия и стрес по време на работа.


Интервю - 11 полезни съвета


      1.      Външен вид.
Облечете дрехи, с които ще изглеждате позитивно. Бъдете стилни и делови. Не допускайте първото впечатление на работодателя ви да е лошо само защото сте нахлузили удобните скъсани дънки и раздърпаната чанта.
2.   Точност.
Не разчитайте на вътрешното си чувство за време, както и на уличните циферблати и дисплеи - те често са виновни за неточност. Сверете часовника си и бъдете точни за срещата.

      3.   Документи.
Не бъдете мързеливи, проверете си чантата за всички необходими документи – лична карта, дипломи, история на заетост, както и други книжа, които ще са необходими при интервюто.

      4.   Тетрадка  и химикалка.
 Възможно е да се наложи да се направят някой бележки по време на разговора. Търсенето на празен лист хартия в износени бележници ще ви изиграе лоша шега.

5.      Карта на града.
Ако нямате GPS на телефона, предварително разпечатайте местоположението от някой сайт, който разполага с такава информация. Проучете маршрута си предварително и не забравяйте да вземете картата, която сте свалили.

6.      Кърпичка. 
Избършете ръцете си, преди срещата. Дори, ако в началото на интервюто не е нужно да се ръкувате с другата страна, все пак ръцете ви трябва да са чисти, ако сте пътували в обществения транспорт или сте яли сладолед по пътя. 

Групово интервю – как да се държим?


Освен, че груповото интервю е стресиращо, то има и други недостатъци. По-специално, колективното мнение на група експерти не позволява да се вземат под внимание индивидуалните характеристики на кандидатите, които биха излезли  наяве по време на личен разговор. Освен това оценката няма да е обективна, защото хората са тревожни и  не се държат нормално. 
  Като се имат предвид тези данни, не е желателно работодателите да злоупотребяват с груповите интервюта, особено ако свободната длъжност не е свързана с постоянен стрес и не изисква работникът или служителят да взима бързи решения. Ако стрес вариантът е за предпочитане пред ръководството на компанията, желателно е да се комбинира с индивидуални интервюта - тези форми се допълват взаимно и могат да позволят да се направи правилното решение за лицето.
  Ставайки част от едно групово интервю, е желателно да следвате няколко правила.
- Без значение колко е ужасно, бъдете себе си. Неестественото поведение ще повлияе на оценката.
- Колкото и въпроси да ви задават, вашата цел е една и съща - да се покажете на работодателя в най –добрата светлина.
- Не се обезкуражавайте от конкуренцията. Вие можете и знаете!
- Спазвайте правилата за действие в отбора: не плачете, не бъдете груби, показвайте уважение към събеседниците. Опитайте се спокойно да приведете своите виждания на останалите конкуренти и на интервюиращия.


Гледната точка на HR специалиста при интервю за работа


Преди да влезете в интервю, проучете кандидата. Запознайте се с неговата автобиография, мотивационно писмо и други документи, които предварително сте получили. Подгответе си въпросник за интервюто. Ако нямате такъв, ползвайте услугите на Google.
Не е желателно да проучвате кандидата чак до „девето коляно”!
Ако претендентът за длъжността  има онлайн присъствие /личен сайт, страница във Facebook и др/, не нахлувайте в него. Бъдете дискретни, просто погледнете от любопитство, без да оставяте коментари, съобщения и т.н. На никой няма да му хареса, ако се наруши неприкосновеността на личния му живот. По този начин омаловажавате вашата работа.
След като започне интервюто обърнете внимание на някой неща:
  1. Дали кандидатът е дошъл навреме. По същият начин ще идва и на работа.
  2. Какъв е външният му вид.
Не ви трябва човек, който е дошъл с дънки, току що извадени от пералнята и скъсана фланелка. Какъвто е външният му вид, така ще се отнася и към задълженията си.
  По време на срещата задавайте въпроси, които са свързани с изискванията за позицията. Можете да зададете и няколко „стрес въпроса”, но не прекалявайте. Вие също няма да се чувствате комфортно, ако някой непрекъснато се опитва да ви поставя в положение на безизходност. Опитайте се да видите какъв човек стои срещу вас. Подходете психологически, за да разберете какви са добрите и лошите страни на вашия кандидат. Не задавайте въпроси, свързани с религиозна насоченост, височина, тегло, увреждания и т.н.


Въпроси по време на интервюто - какво се крие зад тях?


Когато се  подготвяте за интервю трябва да сте много внимателни. Трябва да знаете, че, в повечето въпроси  може да има уловка. Много рядко може да ви предложат тест. В повечето случай се започва разговор, в който ще попаднете на подвеждащи въпроси.

Какво се крие зад въпросите на работодателя и как да отговорите правилно?

Въпрос 1: Разкажете ни за вашите неуспехи
Някой след такова предложение попадат в лек ступор. 
Не се опитвайте да убедите отсрещната страна, че през целия си живот сте имали само солиден успех и никога не сте претърпели неуспехи. В общи линии представете неуспехите си не като провал, а като трудност, с която сте се справили. Никой от нас не е имунизиран срещу неудачи, всички, включително и човека, който седи пред вас, сме имали своите възходи и падения. Трябва да може да убедите човека срещу вас, не че никога не „падате”, а ставате всеки път, след като паднете и продължавате да се движите напред. Споделете с вашия събеседник, „че само човек, който се е поучил от грешките си, може да продължи в правилната посока”.

Въпрос 2: Какви са вашите силни и слаби страни
Това е още един подводен камък.
Ако отговорите на този въпрос, както е според дебелите книги, със сигурност ще демонстрирате добро познаване на литературата по този въпрос, добра памет, и в същото време, абсолютна твърдост.  Във този  въпрос се крие не толкова желанието на  събеседника наистина да научи повече за вашите положителни и отрицателни качества,  а способността ви да можете да отговорите на трудни въпроси, да имате самочувствие. Превърнете недостатъците си в предимства. Не се страхувайте да бъдете честни.